top of page

МОЙ БЛОГ

Поиск
  • Фото автораСергей Колпаков

БІОЛОГІЯ

Обновлено: 21 авг. 2018 г.


Біологія (від грец. біос — життя, логос — учення) — це система наук про життя в усіх його проявах та на всіх рівнях організації живого, яка сформувалася на початку ХІХ сторіччя. Раніше біологію у складі інших природничих наук називали натурфілософією. Об’єктами дослідження біологічних дисциплін є живі організми — тварини, рослини, гриби, бактерії та різні сторони їх життєдіяльності, а також віруси — неклітинна форма живого. Анатомія вивчає будову живих організмів (іл. 1.1), фізіологія — процеси, які в них відбуваються (іл. 1.2). Особливим завданням, наприклад, екології є дослідження взаємодії організмів між собою і з навколишнім середовищем. Сучасна біологія сформувалася завдяки експер иментальним методам, що були розроблені завдяки досягненням хімії, фізики й математики. Їх використання дало можливість досліджувати клітинну будову організмів, вивчити хімічний склад клітин, установити закони спадкування. Біологія має значний вплив на життя людини. Невипадково на стику суспільних наук і біології виникають нові міждисциплінарні нау кові напрями: біоетика, соціобіологія, еволюційна психо логія тощо. Головні принципи сучасної біології. В основу сучасної біології покладено п’ять наукових принципів.

1. Клітинна будова організмів. Усі живі організми скла даються з клітин, а нові клітини утворюються зі старих шляхом поділу материнської клітини (іл. 1.3). 2. Еволюційне походження живого на Землі. Різно манітність живих організмів і спосіб їхнього життя сформувались у процесі еволюції — історичного розвитку живого на Землі.

Іл. 1.1. Будову скелета жаби вивчає анатомія

Іл. 1.2. Як працює кровоносна система вивчає фізіологія

Іл. 1.3. Клітинна будова листка рослини (а) та шкіри людини (б)

5

3. Принцип генного успадкування. Спадкова інформація про всі ознаки й влас тивості живих організмів закодована в генах — ділянках ДНК. 4. Забезпечення організму речовиною та енергією (принцип живлення). Для підтримування процесів життєдіяльності необхідна речовина, з якої будується тіло організмів, та енергія, яку вони отримують з навколишнього середовища: рослини — від Сонця, а тварини — поїдаючи інші організми або їх залишки. 5. Принцип стійкості організмів. Біологічні процеси, що відбуваються в організмі, спрямовані насамперед на збереження його стабільного стану. Засвоєння й перетворення енергії — це перебіг хімічних реакцій, що відбуваються в клітинах.



6 просмотров0 комментариев
bottom of page